WINNERS OF THE XVI SEVASTOPOL INTERNATIONAL FESTIVAL OF DOCUMENTARY FILMS AND TV PROGRAMS “WON TOGETHER”

INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM COMPETITION

GRAND PRIX

%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%b5%d1%85%d0%be%d0%b4

ONCE MORE UNTO THE BREACH/THE RIFT

Directors Michele Manzolini, Federico Ferrone, Italy

PRESIDENT'S AWARD

interminable-patriotic-war-v2-0-00-29-23

ETERNAL PATRIOTIC

Director – Producer Andrey Osipov

BEST FULL-LENGTH DOCUMENTARY

%d1%80%d0%b5%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%bc%d0%b0%d1%86%d0%b8%d1%8f

RESUSCITATION

Directors Stanislav Stavinov, Andrey Timosсhenko, Russia

BEST SHORT DOCUMENTARY

%d0%be%d1%80%d1%91%d0%bb

ASHO

Director Jafar Najafi, Iran

BEST SCREENPLAY

still1_%d1%81%d0%b5%d0%b7%d0%be%d0%bd-%d1%81%d0%be%d0%b7%d1%80%d0%b5%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d1%8f-%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%be%d0%b2

THE SEASON OF RIPENING ANTLERS

Director Galina Leontieva, Russia

SPECIAL JURY DIPLOMA

still2_%d0%b1%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%be-%d0%bd%d0%b5%d0%b1%d0%be

BORISKA`S SKY

Director Nikolay Raisov, Kazakhstan

SPECIAL JURY DIPLOMA

still1_%d0%b7%d0%b0-%d1%82%d1%80%d0%b8-%d0%bc%d0%be%d1%80%d1%8f

OVERSEAS

Director Sung-a Yoon, France

SPECIAL JURY MENTION

still1_%d1%81-%d0%be%d1%82%d0%ba%d1%80%d1%8b%d1%82%d1%8b%d0%bc%d0%b8-%d0%b3%d0%bb%d0%b0%d0%b7%d0%b0%d0%bc%d0%b8

CON LOS OJOS ABIERTOS/WITH OPEN EYES

Director Maria Monreal Otano, Spain

INTERNATIONAL FILM SCHOOL COMPETITION

BEST FILM AWARD

%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d1%81%d1%82%d1%83%d0%bf%d0%b8%d1%82-%d0%b2%d0%b5%d1%87%d0%b5%d1%80

THEN COMES THE EVENING

Director Maja Novakovic, Serbia, Bosnia and Herzegovina

BEST YOUNG DIRECTOR

still2_%d1%8f-%d1%87%d0%b5-%d0%b3%d0%b5%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b0

I, CHE GUEVARA. MY STORY, MY WORDS

Director Vyacheslav Krasko, Russia, Argentina

SPECIAL JURY DIPLOMA

25-%d0%b9-%d1%87%d0%b0%d1%81

25TH HOUR

Director Juho Reinikainen, Finland

NATIONAL DOCUMENTARY FILM COMPETITION

BEST DOCUMENTARY. VLADISLAV MIKOSHA AWARD
WHERE IS MATRYONA?
Director Elena Laskari, Moscow, Russia

BEST DIRECTOR. IGOR SHADKHAN AWARD
KOSTYA PITERSKY
Director Evgeny Sushchyov, Moscow, Russia

BEST CAMERAMAN. ANATOLY GOLOVNYA AWARD
COMMUNITY
Directors Pavel Fattakhutdinov, Svetlana Bobrova
Cameraman Anatoly Alekseev, Yekaterinburg, Russia

SPECIAL JURY AWARD
YOU GET WHAT YOU GO FOR
Director Marina Shuvailova, Yekaterinburg, Russia

SPECIAL JURY DIPLOMA
RIGERT
Director Vladimir Eisner, Novosibirsk, Russia

SPECIAL JURY DIPLOMA
“For reflection of the resuscitation doctors heroism”
UNDUE
Director Natalia Lobko, Moscow, Russia

 

INTERNATIONAL TELEVISION COMPETITION

INTERNATIONAL TV COMPETITION MAIN AWARD
MORE THAN A COACH
Director Nikolai Maletsky, Moscow, Russia

BEST TELEVISION DOCUMENTARY
ROAD 101
Director Maria Smelkova, St.Petersburg, Russia

BEST TV SERIES
STAND FOR YOUR MOTHERLAND
Director Sergey Efremov, Moscow, Russia

BEST TV DOCUMENTARY
BORN ON NEVSKY PYATACHOK
Director Evgeny Popov, St.Petersburg, Russia

BEST TV DOCUMENTARY ON CULTURE. SVYATOSLAV BELZA AWARD
RUSSIAN RONDO BY NATALIA SHAKHOVSKAYA
Director Irina Zaitseva, Krasnoyarsk, Russia

PRIZE OF THE PROGRAM  “MILITARY SECRET”
“For the best TV project dedicated to the national history”
THE RED
Director Konstantin Kovrigin, Simferopol, Russia

PRIZE OF THE PROGRAM  “MILITARY SECRET”
SEVASTOPOL NUREMBERG
Director Konstantin Kovrigin, Sevastopol, Russia

GEMMA FIRSOVA AWARD
“For the best film on a socio-philosophical topic”
SARA MED ALLT SITT VÄSEN/SARAH WITH ALL HER BEING
Director Gunilla Bresky, Sweden

SPECIAL JURY DIPLOMA
ROLAND BYKOV. THE UNKNOWN SOLDIER PORTRAIT
Director Igor Kalyadin, Moscow, Russia

JURY DIPLOMA
THE THIRD FRONT OF THE CRIMEA. WARRIORS OF THE PEOPLE
Director Maria Lazaridi, Simferopol, Russia

JURY DIPLOMA
THE FIRST SHOT
Director Sergey Abramov, Sevastopol, Russia

JURY DIPLOMA
“For public attention to Arctic history”
ICY CLOUDS
Director Boris Dvorkin, Moscow, Russia

JURY DIPLOMA
“For commemorating the soldiers-internationalists”
TASHAKOR
Director Evgeny Barkhanov, Moscow, Russia

JURY DIPLOMA
“For showing respect to native Russian professions and traditions”
FORGOTTEN PROFESSION. CITY POLICEMAN/ GORODOVOY
Director Yulia Mavrina, Moscow, Russia

 

INTERNATIONAL COMPETITION OF SOCIAL FILM, VIDEO & ADVERTISING

BEST SOCIAL FILM
BESLAN. HOSTAGES FOREVER
Directors Tatiana Denesyuk, Olga Rogozhina, Vladislav Avilar, Moscow, Russia

BEST SOCIAL VIDEO
“For social sensitivity”
RESTART LIFE
Director Ekaterina Ushkova, Nytva, Russia

BEST SOCIAL ADVERTISING
THE WHOLE TRUTH ABOUT CHILDREN’S FEARS
Director Olga Rogozhina, Moscow Russia

SPECIAL JURY DIPLOMA
THE FLOODS. STORIES OF PEOPLE. TULUN
Director Pavel Skorobogatov, Irkutsk, Russia

SPECIAL JURY DIPLOMA
“For the vivid embodiment of a young hero”
AGAINST THE CURRENT
Director Gregory Kurdaev, Moscow, Russia

 

SPECIAL AWARDS

AUDIENCE CHOICE AWARD
JANINE
Director Vladimir Bokun, Belarus

EURASIAN PEOPLES’ ASSEMBLY AWARD
DANCE OF LIFE
Director Alexander Kalashnikov, Krasnoyarsk, Russia

ORGANIZERS AND PARTNERS AWARD
QUIET PLEASE! CURTAIN UP
Directors Maya Nogradi, Luca Belardi, Italy

BOARD OF TRUSTEES AWARD
/on behalf of Senator E.B. Altabayeva/
ASCENT
Director Sergey Golovetsky, Moscow, Russia

ORGANIZING COMMITTEE DIPLOMA
THE FIRST SHOT
Director Sergey Abramov, Sevastopol, Russia

PRESS AWARD
OUR BOY
“For exceptional cinematic skills”
Director Yao Dongmei, China

DIPLOMA OF THE PRESS
THE FIGHT WAS YESTERDAY
Director Maria Popova, St.Petersburg, Russia

RUSSIAN GUILD OF FILM CRITICS “THE WHITE ELEPHANT” AWARD
KOSTYA PITERSKY
Director Evgeny Sushchyov, Moscow, Russia

AUDIENCE CHOICE AWARD OF THE SOCIAL FILM COMPETITION
WE LIVE AS USUAL
Director Evgeny Yulikov